Šiemet projektas „Misija Sibiras“ ruošiasi išlydėti jau 17-ąją ekspediciją ir skelbia būsimos ekspedicijos dalyvių atrankos pradžią. Prieš 12 metų gimęs projektas dabar skaičiuoja daugiau nei 140 sutvarkytų lietuvių kapinių, dešimtis Sibire sutiktų lietuvių ir tūkstančius žmonių, prisidėjusių prie tremties istorijos išsaugojimo Lietuvoje. Būtent nuo šiandien adresu www.misijasibiras.lt organizatoriai kviečia tapti „Misija Sibiras‘18” ekspedicijos dalimi.
Pirmasis atrankos į ekspediciją etapas – anketa, kurią užpildyti galima adresu www.misijasibiras.lt iki balandžio 30 d. Po šio etapo atrinkti dalyviai bus pakviečiami į bandomąjį žygį, kuris tradiciškai vyksta Lietuvoje, stengiantis atkurti iššūkius, laukiančius Sibire. Po šio etapo suformuojama galutinė ekspedicijos komanda, vasarą vyksianti į Sibirą.
„Šiemet atrankos metu siekiame griauti mitus apie ekspedicijas. Dažnai žmonės sustabdo save ir net nebando dalyvauti atrankoje, nes turi neteisingą įsivaizdavimą, kokie žmonės gali vykti į ekspediciją. Vieni mano, jog į ekspediciją patenka tik istorijos mokytojai ar studentai, kiti galvoja, kad čia gali vykti tik patyrę žygeiviai ar nepriekaištingai mokantys rusų kalbą, bet tai netiesa. Į ekspedicijas yra vykę patys įvairiausi žmonės nuo padavėjų iki geodezininkų, o ir rusų kalba niekuomet nebuvo atrankos kriterijus. Svarbiausia atrankoje – motyvacija ir noras tapti „Misija Sibiras“ šeimos nariu ne kelioms savaitėms, o visam gyvenimui“, – teigia projekto vadovė R. Kėželytė.
Pernai „Misija Sibiras“ organizatorius pasiekė daugiau nei 900 atrankos anketų, o į bandomąjį žygį buvo pakviestas kas vienuoliktas pildęs atrankos anketą. Būtent todėl organizatoriai ragina anketą pildyti atsakingai, būti savimi ir atskleisti asmeninę motyvaciją tapti būsimos ekspedicijos dalimi.
Organizatoriai teigia, kad taip pat svarbu prisiminti, jog „Misija Sibiras“ yra daugiau nei 2 savaitės Sibire, nes grįžus į Lietuvą dalyvių laukia pristatymai visoje Lietuvoje ir pasaulyje: mokyklose, bibliotekose, bendruomenėse, įmonėse. „Dvi savaitės ekspedicijoje yra tik būdas prisiliesti prie istorijos. Svarbiausias etapas laukia grįžus, nes tik dalindamiesi tuo, ką patyrėme ekspedicijoje, jaunimui dažnai nuobodžiai skambančius tremties faktus ir skaičius paverčiame gyva ir įtraukiančia istorija“, – sako R. Kėželytė.
„Misija Sibiras‘15” ekspedicijos dalyvis ir projekto „Misija Sibiras“ Patarėjų tarybos narys Algirdas Kaušpėdas teigia: „Ekspedicija man suteikė aiškumo ir dalyvavimo jausmą. Viena yra apie tremtį skaityti knygose ir visai kas kita, kai prie kapinių prisilieti pats. Taip pat iš Sibiro parsivežiau pasididžiavimo lietuviais, kurie nepasidavė, išgyveno, grįžo, mokė Sibire kitus, jausmą. Išvykę į ekspediciją gauna tam tikrą patriotiškumo krikštą, kuris išlieka visam gyvenimui. Juk net į Prezidento postą nebūna tiek kandidatų, kiek į vieną ekspedicijos dalyvio vietą, o tai daug ką pasako.“
Ekspedicijos maršrutas šiuo metu dar yra planuojamas, tiesa, tam įtakos turi ir visuomenės palaikymas. Kiekviena auka padeda nueiti ir nuveikti daugiau. Kiekvienas, kuriam rūpi istorija, savo indėliu prie projekto prisidėti gali skirdamas savo 2% GPM paramą, aukojimo portale aukok.lt arba trumpaisiais numeriais 1891 – 2 EUR, 1892 – 3 EUR.