Pirmojo Lietuvoje atviro jaunimo centro „Vartai“ dešimtmetis

Nevyriausybinei organizacijai  “Actio Catholica Patria” dirbančiai su jaunimu švenčiant 25 metų veiklos jubiliejų Kauno mieste, dešimties metų gimtadienį minėjo ir organizacijos Atviras jaunimo centras “Vartai”. „Vartai“ – pirmasis Kaune ir visoje Lietuvoje atvirasis centras jaunimui, kvietęs paauglius kitaip leisti laisvalaikį, kitaip pažvelgti į suaugusįjį kaip ugdytoją – draugą, su kurio ne tik gera leisti laisvalaikį kartu, bet ir galima kalbėtis įvairiomis jaunuolius dominančiomis temomis, prašyti pagalbos iškilus sunkumams ar mokytis iš kasdienybėje kylančių situacijų. Kauno miesto širdyje – visiškai šalia Rotušės įsikūręs „jaunimui draugiškas“ rūsys (atviras jaunimo centras „Vartai“ įsikūręs Rotušės a. 23/Jakšto g. 2 vidinio kiemo rūsyje) jau skaičiuoja dešimtį metų nuolatinės ir kasdienės veiklos su ir dėl jaunų žmonių, gyvenančių visame mieste, ar Kauno rajone.

„Vartadienis – Vartų gimtadienis“ - taip jaunuolius, kolegas ir kitus miestiečius į gimtadienio šventę kvietė jaunimo centro komanda bei jaunimas.  Gimtadienio svečiai ir draugai turėjo galimybę ne tik suvalgyti šventinį tortą, susitikti visus per dešimtmetį atvirajame jaunimo centre dirbusius žmones, bet ir prasmingai leisti laiką kūrybinėse dirbtuvėse gamindami stiklinius paukščius, lipdydami iš molio, gamindami lėlytes, veldami vilną ar dekoruodami seną dviratį. Svečiams taip pat buvo galimybė įsitraukti į aktyvesnes veiklas: sportinį laipiojimą, kurį organizuoti padėjo draugai iš „Miegančių dramblių“, ar „milžinų“ stalo futbolą, kuris kartu su šventės svečiais atkeliavo iš Jurbarko. Kauno skautai mokė rišti įvairius mazgus, Kupiškio jaunimo centro ugnies žonglieriai „Fenix“ demonstravo savo triukus, laikinas tatuiruotes šventės dalyviams dovanojo „Menų kambarys“, pūsti milžiniškus muilo burbulus kvietė Milda, o žaisti senus patikrintus kompiuterinius žaidimus kvietė Giedrius, rengiantis “old school” vakarus jaunimo centre penktadieniais. Gimtadienyje buvo galima iš arčiau susipažinti su policijos veikla, nes šventėje kartu buvo ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnės, kurios ne tik demonstravo savo įrangą, atsakinėjo į jaunuolių klausimus, bet ir kvietė išbandyti “girtumo” akinius.

Vartadienio šventė buvo ne tik užimtumo erdvė jaunuoliams, bet ir diena kupina muzikos, paprasto buvimo, pokalbių prie stalo žaidimo, čili sriubos ar arbatos puodelio. Šventinį vakarą užbaigė koncertas, kuriame pasirodė jaunimo centre repetuojantys ir muzikuojantys jaunuoliai bei avangardinio repo atlikėjas MC Mesijus.

„Buvo labai gera, šilta ir paprasta“ – sako nevyriausybinės organizacijos „Actio Catholica Patria“ vadovė K. Mačiulytė –  „taip, kaip būna Vartuose“.  “Atviras jaunimo centras – tai erdvė, kur jauni žmonės gali būti ir yra priimti, nežiūrint jų plaukų ar akių spalvos, religinių įsitikimų, seksualinės orientacijos, socialinės padėties ar įpročių. Tai vieta, kur būti jaunu nėra nusikaltimas, kur būdami mokomės vieni iš kitų ir tai darome kartu tvarkydamiesi, žaisdami, kalbėdamiesi, diskutuodami, sodindami gėles, gamindami maistą, tiesiog iš tikro matydami vieni kitus. Jaunimo centre kasdien mokomės suprasti ir priimti kitus ir save. Ir sakydama mokomės aš kalbu apie nuolatinį ir nesibaigiantį abipusį mokymąsi – tiek jaunuolių, tiek darbuotojų, nes jaunimo centro darbuotojai nėra visažiniai ekspertai, kurie pasako kaip yra, ar turi būti, o padeda jauniems žmonėms atrasti savus veikimo būdus, tokius, kurie būtų priimtini pačiam jaunam žmogui ir nevaržytų aplinkinių laisvių bei teisių.“ - Taip apie pagrindinius atvirojo darbo veiklos principus kalba K. Mačiulytė.

Jaunimo reikalų departamento duomenimis šiuo metu Lietuvoje veikia 34 jaunimo centrai. Pirmasis centras buvo įkurtas Kaune 2006 metais, remiantis Vokietijos veikiančių atvirų jaunimo centrų modeliu. Atviras jaunimo centras yra įsikūręs Kauno senamiestyje – Rotušės a. 23/Jakšto g. 2, vidinio kiemo rūsyje, ir yra atviras jaunuoliams nuo antradienio iki penktadienio 15-19 val.

Daugiau informacijos: www.patria.lt , el. paštu  [email protected] , tel. +370 672 34848

Paieška